Szűcs Sándor

2022/3 - Sírkő lélekből faragva (Borsodi L. László: Estére megöregszel)2022/1 - Út a semmibe, mindennapok a Mátrixban (Simon Márton: Éjszaka a konyhában veled akartam beszélgetni)2021/3 - A világ tánclépésekben (Pál Sándor Attila: Rokonok)2020/4 - Tudósítások a frontról (Kötter Tamás: Férfiak fegyverben)2020/2 - Vannak véletlenek? (Háy János: Ne haragudj, véletlen volt)2015/3 - A sátán Szolnokon járt (Benedek Szabolcs: A kvarcóra hét dallama); 2015/3 - Kíméletlenül pontos diagnózis (Bistey András: Hollókövy Vajk Csaba igaz története)2014/1 - Hétfõtõl vasárnapig, avagy utazás Gagarinnal a múltban (Vörös István: Gagarin avagy jóslástan alapfokon)2013/4 - A felbomlás és remény variációi (Térey János: Moll) 2012/1 - Akik szolgaföldben nem nyughatnak (Szécsi Noémi: Nyughatatlanok) 2011/1 - Mi marad "belőlünk bennünk"?2009/1 - „Elviselhető történetek”2008/1 - Messiások között megváltásra várva2006/3 - Tomi felnőtt lesz2006/1 - „Nem az örökkévalóságban porlad a szív”2003/3 - Azon túl van-e még innen?

Kíméletlenül pontos diagnózis (Bistey András: Hollókövy Vajk Csaba igaz története)

 

 

Bistey András: Hollókövy Vajk Csaba igaz története. Nagy Lajos Kiadó, Bp., 2015

 

Bistey András hat novellát tartalmazó vékony kötete idén tavasszal jelent meg. A mintegy hatvanoldalnyi elbeszélés, karcolat az elmúlt nagyjából húsz-huszonöt évről ad kíméletlenül pontos diagnózist. A látszólag hétköznapi (szolnoki és Szolnok környéki) történetek mögött ott húzódik az egész kiábrándító és reménytelen közelmúltunk.
A nyitónovella, a Reggeltől estig, egy megyei újság mindennapjaiba nyújt bepillantást. A napilap kisszerű szerkesztőségi ülései, a pitiáner vezetőszerkesztő az egyébként művelt és igényes újságírót, Törököt is mindennapos megalkuvásokba, esztétikai és etikai elveinek feladására kényszeríti. A szikár mondatok mögött korunk fájdalmas kritikája húzódik: a rendszerváltozáskor semmi nem változott. Az újság továbbra is csak kiszolgál. Az újgazdag ostobákat, a politikát és az egyre mélyebbre süllyedő közízlést.
A novellák közül talán a harmadik, a Kézsmárki úr feltámasztása a legsikerültebb. Feszes dramaturgia, pontosan megrajzolt figura – egyetlen felesleges mondat nélkül. Lényegében semmi nem történik benne, a dialógusok mégis kirajzolnak egy teljes emberi életet.
A címadó darab, a Hollókövy Vajk Csaba igaz története, a rendszerváltást követő zavaros időket idézi. A történet középpontjában egy fiatal szélhámos áll, aki a politikai butaságot, a naiv nacionalizmust kihasználva kisebb vagyont szerez. A novella valójában nem a címszereplő kritikája, hanem a neki vakon hívő politikusoké, üzletembereké. Az írásban egyetlen jól sikerült alak van, Hollókövy Vajk Csaba. A többiek ábrázolása elnagyolt, sablonos, kevésbé sikerült. Az elbeszélésnek mindezek mellett talán túl direkt a politikai állásfoglalása, s bár érthető a szerző ellenszenve, ez nem tesz jót a műnek.

Vissza a tetejére